[ Àrea Privada ]

L’Escola BetàniaPatmos, guanyadora de la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat

  • Blogs>
  • Blog de l'Escola>
  • Notícies>
  • L’Escola BetàniaPatmos, guanyadora de la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat
L’Escola BetàniaPatmos, guanyadora de la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat

Dimarts 16 de Març de 2021

La Universitat de Barcelona (UB) va celebrar el passat dijous 11 de març la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat 2021 de la Xarxa Vives. En la competició hi van participar 38 alumnes de secundària i batxillerat de l’ INS Caterina Albert i INS Jaume Balmes (el Barcelonès); Col·legi Pare Enric d’Ossó de l’Hospitalet de Llobregat (el Barcelonès), Creixen Povill Olesa d’Olesa de Montserrat (el Baix Llobregat) i la nostra Escola que n’ha resultat la guanyadora.

Aquesta és la primera edició virtual de la Lliga de Debat, en què universitats i centres docents han hagut d’adaptar-ne el format atès el context actual. Així, l’oratòria digital i les competències de comunicació associades a contextos en línia han entrat a formar part del projecte educatiu dels centres participants en aquest curs 2020-2021. Aquest desplegament curricular ha estat possible, d’una banda, gràcies a la implicació de les universitats, que han organitzat tallers formatius sobre reptes i estratègies de l’oratòria en línia adreçats als docents. D’altra, el mateix professorat ha sigut qui ha introduït la temàtica a l’aula i ha preparat l’alumnat durant els darrers mesos perquè siguin capaços d’emetre una comunicació persuasiva i eficaç en l’entorn digital, parant atenció tant als aspectes de contingut del discurs com del context en línia.

Cada equip participant en la fase classificatòria de la UB ha realitzat un total de 4 debats entorn al tema central de la competició, «És compatible el creixement global de l’economia amb el respecte al medi ambient?». L’alumnat participant ha presentat arguments tant a favor com en contra del tema, atès que la posició que han de defensar canvia en cada debat. Els debats tenen una durada de 16 minuts i es realitzen en sales virtuals.

L’equip de la nostra escola format per Marc C., Max G., Jan B., Íngrid V., Blanca V., Anna B., Paula C. i Carlota R. ha estat proclamat guanyador i l’alumna Anna B. ha estat nomenada la millor oradora de la competició. El jurat, format per professionals experts de diversos camps de coneixement, ha valorat les capacitats com el treball en equip, la solidesa de les argumentacions, la fluïdesa de les intervencions, la qualitat del discurs, així com aspectes formals de l’exposició i posada en escena.

La fase final de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat de la Xarxa Vives tindrà lloc del 13 al 23 d’abril i enfrontarà als 15 equips classificats a les fases locals prèvies organitzades per les universitats Abat Oliba CEU, d’Alacant, d’Andorra, Autònoma de Barcelona, Barcelona, de Girona, Internacional de Catalunya, Jaume I, de Lleida, Miguel Hernández d’Elx, Politècnica de València, Pompeu Fabra, Rovira i Virgili, de València i de Vic – Central de Catalunya.

Enhorabona per aquest reconeixement a la feina ben fet i molta sort en la final!

Semifinals lliga de debat 2021

 

Utilitzem cookies pròpies i de tercers per analitzar la seva navegació, recopilar informació estadística i mostrar anuncis. Per a acceptar l’ús de les cookies pot seleccionar ‘Acceptar cookies i continuar’. Així mateix, seleccionant ‘Configuració’ podrà configurar l’ús de les cookies d’aquest lloc web segons les seves preferències. L’informem de que els tercers Google i Facebook estan ubicats a Estats Units, on la legislació no té un nivell adequat de protecció de dades equiparable a l’europeu. Per a obtenir més informació sobre l’ús de les cookies i els seus drets, accedeixi a la Política de Cookies.

Configuració Acceptar cookies i continuar Rebutjar cookies